TR EN

Seramik

Seramik kil ve kaolen benzeri toprak ve kayaların parçalanmasıyla elde edilen maddelerin yüksek sıcaklıktaki fırınlarda pişirilmesi ile meydana gelir.Seramik evimizin bir çok alanında yer ve duvar kaplama ürünü olarak kullandığımız dekorasyon ürünüdür. Ham maddesi tamamen doğal ürün olan seramik; kil, kaolen, kuvars ve feldspat maddelerinin belirli oranlarla karıştırılmasıyla elde edilir.Bu maddeler karıştırıldıktan sonra hamur haline gelene kadar presleme yani sıkıştırma işleminden geçer.Daha önceden ısıtılmış en az 110 derecede olan yüksek sıcaklıkta fırınlanır.Seramiklerin koruyucu tabakası ön yüzüdür.Sır denilen bir tabaka ile korunur.Tamamen doğal malzemeler kullanılarak elde edildiği için insan sağlığına zarar verecek bir tehlike taşımamaktadır. Ayrıca seramik ekolojik dengeye zarar vermeyen bir üründür.

Seramik Çeşitleri

Seramik çeşitleri aşağıdaki gibidir.Bahsettiğimiz üzere seramik çeşitleri kullanım alanları göre ayrılır. Yer KarosuDuvar KarosuGranit Seramikler

Porselen Karo

Seramik türlerini ayırt etmek uzmanlık ve deneyim gerektirir.Birbirlerine çok yakın özelliklerdendir. Teknik bilgi gerektirdiği için uzman olmayanların ayırt etmesi oldukça zordur.Seramik satın alırken dikkat etmeniz gerekenler; satın almak istediğiniz seramiği nereye döşemek istediğinizi bilmek ve bunu uzman olan kişiye aktarmaktır. Zeminlerde hangi seramik kullanılır?, duvarlar için hangi seramik kullanılır? veya dış cephe için kullanılabilecek seramik çeşidi nedir? gibi soruları uzman kişilere sormanız ve onların size yol göstermesini istemeniz gerekmektedir. Zeminlere seramik döşemek istediğiniz de; yer seramikleri.Duvarlara seramik kaplamak istediğinizde ise; duvar seramiği olarak araştırmalısınız. Evinizin dış cephesine seramik kullanmak istiyorsanız bu iki seramik çeşidinden daha dayanıklı olan porselen karo olarak ürün bakmanız gerekmektedir.

Seramik Nasıl Döşenir ?

Seramik uzmanlık gerektiren bir alan ve seramiğin döşemesi işlemi içinde bu konuda sertifikalı ve uzmanlaşmış ustalar tarafından döşenmesi gerekmektedir. Yerevdekor bu konuda size yardımcı olmaktadır.Seramik satın aldıktan sonra dilerseniz usta isteyebilirsiniz.

Yer Karosu

Çok yüksek sıcaklıkta fırınlanan seramik çeşididir. Duvar karolarına göre daha dayanıklıdır.İstenirse yer karoları duvar kaplamasında da kullanılır.Zemin döşemeleri her zaman daha fazla çalışır ve daha fazla darbe alır.Bu nedenle darbelere karşı dayanıklı olarak üretilir.Duvar karosuna göre daha ağırdır.Üzerinde taşıyabileceği yük miktarı yüksektir. Yüzeyindeki kaplama malzemesi sayesinde düşük su emme kapasitesine sahiptir.Duvar karolarına göre daha sert bir yüzeyi vardır. Daha az aşınır.

Duvar Karosu

Yer karosuna göre daha hafiftir ve daha düşük sıcaklıkta fırınlama işlemi gördüğü için daha fazla su emebilir.Bundan dolayı duvar karoları asla yerde kullanılmaz.Darbelere karşı dayanıklılığı düşüktür.İç mekanların dekoratif görüntüsü için kullanılır.

Porselen Karo

Diğer iki seramik çeşidine göre farklı bir pişirme işleminden geçer bu nedenle diğer iki seramik türünden kolay ayırt edilir. Fırınlama işlemi sırasında hamura katılan farklı renkteki tanecikler nedeniyle doğal taşlara benzerler.Porselen karolar diğer iki seramik türüne göre daha dayanıklıdır.Bu nedenle daha çok binaların dış yüzeylerinde kullanılır.Bünyelerine su emmezler.

Granit Seramik

Seramik teknolojisinin en son üründür.Dayanıklılık ve estetik konusunda en iyi seramik çeşididir. Ham madelerin yüksek basınçlarda kalıplanması ve çok yüksek sıcaklıktaki fırınlarda pişirilmesi yoluyla elde edildiklerinden kırılma,ezilme ve aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır.Desen konusundaki arge çalışmaların geliştirilmesiyle doğal taş ve mermer görünümlerini yakalamış durumdadır. Bu nedenle yüksek teknik özelliğe ve dekoratif görüntüye sahip olmuştur.Granit seramikler kir tutmaz,hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Bakım gerektirmez.Bu nedenle binaların dış cephelerinde kullanımı uygundur.Ayrıca alışveriş merkezleri,iş hanları,otogarlar gibi mekanların kullanımına uygundur.

Seramik Renkleri

Arge çalışmalarının ilerlemesiyle farklı renkler ve desenlerde seramik üretimi yapılabilmektedir.Ancak şöyle bir sorun vardır. Ham maddesinin doğal olması nedeniyle renk tonu farklılıkları meydana gelebilmektedir.Bu nedenle seramik üreticileri seramik modelleri aynı da olsa renklerinde meydana gelebilecek farklılar nedeniyle seramik modellerini serilendirmişlerdir. Seramik modellerinin farklı renk tonu numarası olabilmektedir.Aynı mekana döşenecek seramiklerin renk tonu numarası hatta varsa kalibre numaralarının aynı olması gerekir.Renk tonu farklılığı açıklık,koyuluk farklılığıdır.

Seramik Fiyatları

Kullanım alanlarına göre ve üretim şekillerine göre seramik fiyatları farklılık gösterebilmektedir.Bunun yanında markanın güvenilirliği ve desteği de fiyatı etkileyen bir unsurdur.Seramik renklerindeki sorunlarda bahsettiğimiz gibi seramik modelinin farklı renk tonları olabilir. Uzun vadede tamir işlemlerinde markanın bu desteği vermesi önemli bir artıdır.

 

Seramik Modelleri

Seramik Modelleri

Seramik kil ve kaolen benzeri toprak ve kayaların parçalanmasıyla elde edilen maddelerin yüksek sıcaklıktaki fırınlarda pişirilmesi ile meydana gelir.

İNCELE
Laminant Parke

Laminant Parke

Laminat parke ağaç sektörünün yan ürünleri olan talaş kırpıntı gibi ürünlerin yüksek ısılı işlemler altında birleştirilerek (preslenerek) laminat parkenin orta tabakasındaki yüksek dayanımlı ağaç lifler yanı HDF oluşturur.

İNCELE
Vitrifiye

Vitrifiye

   Ege Vitrifiye, Güral Vit, Bocchi markalı kaliteli klozetler ve lavabolar uygun fiyatlarla karşınızda. Bünyemizde ayaklı ve asma klozet çeşitleri, 

İNCELE

whatsapp